Az utóbbi időben egyre elterjedtebb lett a versenysportolók körében, hogy a komolyabb megmérettetésekre való felkészülésben pszichológusi segítséget vegyenek igénybe. Mindenki, aki valamilyen formában került már téthelyzetbe, megtapasztalhatta, hogy milyen sok múlik a mentális állapotunkon. Egy számunkra nagy jelentőséggel bíró szituáció szorongást válthat ki belőlünk, izgulhatunk azon, hogyan fogunk teljesíteni, nehogy valamit elrontsunk, ki tudjuk-e hozni magunkból a legjobbat, meg tudjuk-e mutatni mire is vagyunk képesek. Egy sportoló számára kifejezetten fontos, hogy a versenyhelyzetben figyelmét a feladatára tudja fókuszálni, koncentrációja töretlen maradjon. Akkor is teljesítenie kell, amikor a pályán kívül, magánéletében nehézségeket él át. De a sikeres szereplés nem csak azon múlik, hogy a téthelyzetben hogyan szereplünk.
Testünk mellett elménket is edzhetjük, hogy a legjobb formáját hozza. Ebben nyújthat segítséget a mentalizáció, az immagináció, vagy a relaxáció eszköztára, mint például az autogén tréning vagy a progresszív relaxáció. Nem elég azt mondanunk, hogy fel akarok állni a dobogó legfelső fokára a következő olimpián, meg kell hozzá tervezni az oda vezető utat is. Reális célkitűzések megfogalmazása mellett fel kell építenünk azokat az állomásokat, amelyek segítenek minket utunkon. Azonban bármennyire is vágyunk a sikerre, sokszor motivációnk meginoghat, aminek eredményeként felkészülésünk sem lesz olyan hatékony. Időről időre változhat az, hogy mi kap nagyobb hangsúlyt életünkbe, s hogyan tudjuk figyelmünket a vágyott cél felé fordítani. Időnként pedig hitünk remeghet meg abban, hogy képesek vagyunk-e elérni, amit szeretnénk. Egy olyan verseny, amin nem sikerült úgy teljesíteni, ahogy reméltük, kétségeket ébreszthet bennünk. Amikor mindig lemaradunk a dobogóról, vagy épp nem tudjuk téthelyzetben kihozni magunkból, amire amúgy képesek vagyunk, jelezheti azt, hogy önbizalmunk megerősítésre szorul.
A legtöbb sportolónak pályája során szembe kell néznie sérülésekkel is, testének korlátaival. Egy verseny közben elszenvedett sérülés komoly nyomot hagyhat bennünk, s gátat képezhet későbbi szereplésünk során. Fontos, hogy pszichésen is regenerálódjunk, mielőtt visszatérünk a versenypályára.
A végső megpróbáltatást pedig jelentheti az, amikor elhagyjuk a pályát. Új karrier építése, új célok megfogalmazása, motiváció megtalálása egy új tevékenységben, ahol hasonlóan sikeresnek élhetjük meg magunkat, komoly kihívást jelenthet, amit akár mély gyász is kísérhet.
A fent megfogalmazott nehézségek azonban nem csak egy bajnoki döntőre készülő sportoló életében fordulhatnak elő. Hasonló teljesítményhelyzettel találjuk magunkat szembe mindannyian nap mint nap. A munkahelyünkön egy prezentáció megtartása, az iskolában egy záróvizsga, vagy egy színpadi fellépés is jelenthet hasonló téthelyzetet a számunkra, aminek sikerességét segítheti a mentális felkészülés, így a sportolók által használt módszerek egyaránt segíthetnek a hétköznapi kihívásokkal való megküzdésben is.