Időről időre előfordulhatnak olyan helyzetek, nehézségek és konfliktusok, amelyekkel úgy érezzük egyedül nem tudunk megbirkózni. Erőforrásaink időnként kimerülnek, meglévő megküzdési mintáink sokszor nem elegendőek, amikor egy új és nehéz élethelyzettel találjuk magunkat szembe. Úgy érezhetjük, megrekedtünk egy számunkra kényelmetlen élethelyzetben, vagy újra és újra ugyanazzal a nehézséggel kell megbirkóznunk. Ilyenkor még a mindennapi feladataink teljesítése is nehézkessé válhat, baráti, családi kapcsolataink terhelődnek. Segítséget jelenthet számunkra, ha egy külső személy szemszögéből, új megközelítésből tudunk ránézni problémáinkra, új megküzdési stratégiákat alakíthatunk ki általa, és megerősítést kaphatunk abban, hogy jó irányba haladunk életünkben. Számos nehézség kezelésére kaphatunk támogatást egyéni konzultáció során.
A pályaválasztás nagy kihívás elé állíthatja a fiatal generációt. Napjainkban, amikor a munkahelyek, a munkaerő piaci igények folyamatosan változnak, nehéz feladatnak tűnhet megtalálni az utunkat, elköteleződni egy ismeretlen területen. A későbbiekben pedig a munkahelyünkön megélt nehézségek, esetleg állásunk elvesztése is komoly stressz forrása lehet. Egzisztenciális stabilitásunk kialakítása és fenntartása visszatérő szorongásfaktor lehet bárki számára. A munkahelyünkön megélt frusztrációtól pedig sokszor nehéz megóvni magánéletünket, és hatással lehet családunk belső egyensúlyára is.
Mindennapjainkban keveset foglalkozunk a veszteség élményével, ha nem muszáj, lehetőleg kerüljük a témát. Így komoly nehézségeket okozhat a gyász feldolgozása, amikor egy szeretett személyt veszítünk el. De akár egy párkapcsolat befejezése, otthonunk, anyagi stabilitásunk elvesztése, egészségünk megromlása is komoly kihívás elé állíthat bennünket. De nem kell jelentősebb eseménynek bekövetkeznie az életünkben ahhoz, hogy úgy érezzük szakember támogatását szeretnénk kérni. Felgyorsult világunk, a minket folyamatosan körülvevő ingerek, szociális kapcsolataink átalakulása szintén igényt ébreszthet bennünk a változásra. Egyre többen szenvednek alvási nehézségekkel, étkezési zavarokkal. Ezek kezeléséhez sokszor jelentős életmódváltásra lehet szükségünk.
Az utóbbi időben a pszichológia számos irányzata kezdett el foglalkozni azzal, hogy az egészséges emberek megküzdési stratégiáit feltérképezze. Miből merítenek erőt azok az emberek, akik látszólag könnyebben vészelnek át súlyos traumákat? A prevenció, a pozitív állapot fenntartása, megerősítése jelentős tényező (pszichés) egészségünk hosszú távú megőrzése érdekében. Még ha nem is érezzük krízishelyzetben magunkat, fejleszthetjük önismeretünket, kommunikációs készségeinket, megküzdési stratégiánkat. Dolgozhatunk személyiségünkkel, kapcsolatainkkal, formálhatjuk életünk különböző területeit tudatosan, annak érdekében, hogy kiegyensúlyozottságunkat növeljük, hogy kevésbé tudjon kibillenteni minket egy nehezebb élethelyzet. Manapság egyre több olyan esemény történik körülöttünk a világban, amelyek hatással lehetnek ránk is, azonban befolyásolni nem tudjuk ezeket, vagy csak nagyon csekély szinten. Ezek szorongáskeltőek lehetnek a számunkra, aminek kezelésében szintén sokat tud segíteni, ha flexibilitásunkat megtámogatjuk.
Fontosnak tartom, hogy egy olyan társadalomban, ahol igyekszünk az időnkből és képességeinkből a lehető legtöbbet kihozni, anyagi szabadságot elérni, közben élményeket szerezni, tudásban gazdagodni, arra is fordítsunk elegendő figyelmet, hogy mentális egészségünket ápoljuk és lelki egyensúlyunkat fenntartsuk. Ebben igyekszem támogatni a hozzám fordulókat.